11/8/2021-Hale begüm demiral

Neden #iyteyegelmelisin?

            Tercih dönemi gelmişken İYTE’yi size kendi sitesinde olandan daha yüzeysel ama baya bir samimi şekilde anlatmanın size yardımcı olacağını düşündüğüm için bu yazıyı sizlerle paylaşıyorum.


            Ben Hale, hazırlık sınıfını daha yeni bitirmiş inşaat mühendisliği öğrencisiyim. Bu cümleyi okuduktan sonra kesin böyle düşünüyorsunuz: “Sen daha 1. Sınıfa yeni geçtin, okula gitmedin bile; bize bu okulu nasıl tanıtacaksın?” böyle düşünmekte haklısınız. Ama unutmayın zamanında ben de; şu an sizin yaptığınız kadar belki de daha fazla araştırma yaptım. Ayrıca bu araştırmaların yanında okula daha önce gitmiş, o kapıdan eğitim için girmiş insanların kendi ağzından İYTE’yi dinledim. Sözün özü, ben olsam bu yazıya bi’ göz gezdirirdim.


            İsmini hiç duymayan birinin hemen “ Vakıf üniversitesi mi?” diye sorduğu İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü; teknoloji alanlarında yüksek düzeyde araştırma, eğitim-öğretim ve üretim yapan bir devlet üniversitesidir. Okulumuzun eğitim dili %100 İngilizce’dir. Yurt dışında kariyer yapmak isteyenlerin tercih zamanı bunu göz önünde bulunduracağına eminim. İYTE, 2017 yılında Türkiye’deki 10 araştırma üniversitesinden biri olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda İYTE, usnews.com’a göre Türkiye’nin en iyi üniversiteleri sıralamasında 5., URAP 2019/2020 Üniversitelerin Genel Sıralaması’nda 14. ve Türkiye Memnuniyet Araştırması 2020’de de 9. olmuştur.

galeri12
46531273602_20d3646ca0_o


“Aynı zamanda İYTE, usnews.com’a göre Türkiye’nin

en iyi üniversiteleri sıralamasında 5., URAP 

2019/2020 Üniversiteleri Genel sıralamasında 14. ve

Türkiye Memnuniyet Araştırmasında 2020’de de 9. olmuştur.”


            

            Bu kadar başarı sağlamış bir okulun ilk önce başarısından bahsetmeden olmaz. Övünmek gibi olmasın ama akademisyenlerimizin çoğu, ülkemizdeki en iyi okullar denince akla gelen üniversitelerden mezun olmuş ve genellikle yurtdışında yüksek lisans/doktora eğitimi almış kaliteli insanlardır. Burada gerçekleri konuşuyoruz. Bu akademisyenlerin derslerinden kolayca geçerim diye düşünmediniz umarım. Okulumuzun eğitimi iyi olduğu kadar zor da benden söylemesi. Teknik bir okul olduğumuz için de araştırma yapmaya ve yaptırmaya uygun ortamlarımız ve laboratuvar olanaklarımız bulunmaktadır.


“Övünmek gibi olmasın ama akademisyenlerimizin çoğu,

 ülkemizdeki en iyi okullar denince akla gelen

üniversitelerden mezun olmuş ve genellikle yurtdışında

yüksek lisans/doktora eğitimi almış kaliteli insanlardır.”

            

            Her öğrenci için aşırı önemli olan Erasmus+ Programı’nda, okulumuzun Avrupa Birliği’nden 22 ülke ile 98 ikili anlaşması bulunmaktadır. Bugüne kadar 765’i öğrenim programı, 219’u staj programı olmak üzere toplamda 984 öğrenci arkadaşımız Erasmus+ Programı ile yurtdışında eğitim görmüş ve tahminimce hepsinin ufku açılmıştır. Çok daha detaylı bilgi edinip büyük ve gerçekleşmesini umduğumuz hayallere kapılmak üzere sizi buraya tıklayarak okulumuzun sayfasına yönlendiriyorum.


            Gelelim kampüsümüzün içinde bulunan, Türkiye’nin 4. Teknopark’ı, Teknopark İzmir’e. Tam da bu anda, okulumuzun kendi sitesinden alıntı yapacağım bir sözle sizi büyüleyeceğimi düşünüyorum: “Teknopark İzmir, halen bölgesinde yer alan 159 yerli ve yabancı Ar-Ge firması, 1100’ün üzerinde Ar-Ge ve destek personeli, 1 Milyar TL’yi aşan toplam cirosu, 90 Milyon Dolar’a yaklaşan ihracatı ve 23 patenti ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca açıklanan ‘Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi’ sıralamasında Türkiye’nin en başarılı Teknoparkları arasında yer alıyor.” Bence ikna oldunuz. Özellikle teknolojiye ilgisi olan öğrenci arkadaşlarımız için çalışma ve iş kurma fırsatları oldukça fazla olan Teknopark İzmir hakkında daha fazla büyülenmek istiyorsanız buyrun buraya tıklayın butonumuz.

22026963961_2ee9b3cdcf_o
30698344890_98d1007ef5_o

“… Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca açıklanan ‘Teknoloji 

Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi’ sıralamasında 

Türkiye’nin en başarılı Teknoparkları arasında yer alıyor. 

Bence ikna oldunuz.”


            Kampüs demişken biraz da İYTE Kampüsü’nden bahsedelim. Kampüs, güzel İzmir’imizin Urla ilçesine bağlı Gülbahçe Köyü’ndedir. Bu da İzmir merkeze bir miktar uzak demek ama şanslıyız ki Urla ve Çeşme’ye oldukça yakın. Merkeze biraz uzak olan okulumuza şehir ve çevre ilçelerden ulaşım için otobüs ve dolmuşlar kullanılmaktadır ve çok büyük bir kampüsümüz olduğu için kampüs içindeki ulaşım ücretsiz dolmuş ve ringlerle sağlanmaktadır. Barınma olanakları açısından ise kampüsümüzün içinde biri devlet ve biri özel olmak üzere iki adet yurt bulunmaktadır. Devlet yurdu olan Kredi Yurtlar Kurumu Yurdu, 1152 yatak kapasitesine; özel yurt olan ÜniYURT ise 1,3,4’er kişilik 536 yatak kapasitesine sahiptir. Yurtlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz. Elbette barınma olanakları sadece yurt değil. Gülbahçe Köyü’nden ev kiralayıp öğrenci hayatınızı öğrenci evinizde de geçirebilirsiniz. Ama şunu da ekleyeyim Gülbahçe’deki ev kiraları her İYTElinin karın ağrısı. Köyde apart gibi kalacak yerler de var. Onlara da bakabilirsiniz tabii ki.

39756801951_95c6dd6c7c_o


“Ama şunu da ekleyeyim Gülbahçe’deki ev 

kiraları her İYTElinin karın ağrısı.”

            Tahmin edeceğiniz üzere koskoca İYTE Kampüsü içinde her yer bölüm binası değil. Okulumuz; öğrenci ve personellerin sosyal hayatlarına, ilgi alanlarına, yeteneklerini geliştirmeye oldukça önem vermektedir ve bunlara yönelik çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Burada hepsini anlatırsak bu yazı çok uzar. O yüzden okulumuzun renkli ve canlı kampüs hayatıyla ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz buraya tıklayarak okulumuzun sitesini ziyaret edebilirsiniz.

            Gelelim bizce okulumuzun eğitim dışında en faydalı konusuna: Öğrenci toplulukları. Bu konu hakkında size aktaracağım birçok şey var fakat bu yazıyı daha da uzatıp sizi sıkmak istemiyorum. Genel olarak topluluklar hakkında bilgi almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Topluluğumuzdan bahsettiğimiz yazıda görüşmek üzere.

            Ve #benceiyteyegelmelisin

            İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü hakkında her anlamda daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

            Sağlıcakla kalın.