10/10/2021-neslihan yakar

İYTE Mimarlık Bölümüne
Genel Bir Bakış

Resim1


           Merhaba ben Neslihan, 2. sınıf mimarlık öğrencisiyim. Bu yazıda İyte mimarlık bölümü hakkında sizleri bilgilendirmek istiyorum.
           İyte Mimarlık Bölümü, 2021 yılı verilerine göre devlet üniversitelerindeki mimarlık bölümleri arasında en iyi ilk 10’da yer alıyor. 110 kişilik kontenjanıyla da kampüsteki en kalabalık bölüm diyebilirim.
           Mimarlık bölümü nitelikli ve kaliteli bir eğitim veriyor. Akademisyenlerimiz Türkiye’deki hatta Dünya’daki saygın üniversitelerde lisans, yüksek lisans veya doktora yapmışlar. Ders programı içerisinde bölüm dersleri, seçmeli dersler hatta stajlar yer almakta. Ders programını ayrıntılı incelemek için buraya tıklayabilirsiniz. İlk iki yarıyıl ve yedinci yarıyılda şehir ve bölge planlama bölümü ile birlikte ders işlemekte bölümün artılarından birisi.
            Bölüm hakkındaki genel bilgilendirmeden sonra biraz da geldiğinizde sizleri neler bekliyor bunlardan bahsedelim. Mimarlık fakültesi kampüsteki en uzak konumda fakat kampüsün en güzel manzarasına sahip. Birçoğunun tabiriyle dağ başında ama denizi ve bütün kampüsü en iyi şekilde görebileceğiniz yer mimarlık.


“Birçoğunun tabiriyle dağ başında ama denizi ve bütün kampüsü en iyi şekilde görebileceğiniz yer mimarlık.”


           Mimarlık bölümü yoğun bir tempoya sahip. Stüdyo derslerinde mutlaka her hafta kritik yapılıyor ve teslim etmeniz gereken ödevler oluyor. Diğer uygulamalı derslerde de çizimler, modeller yaparak haftalar geçiyor. Uygulamalı derslerin yanı sıra teorik dersler de, mesela mimarlık tarihi ve kuramı, yoğun geçiyor. Okumanız gereken bir sürü kitap oluyor. Kaliteli bir eğitimden bahsediyorsak sürekli çalışmanın gerektiği bir bölüm desek yeridir.
            Mimarlık deyince çoğu kişi çizim yeteneğini sorgular. Bence çizim yeteneği kazanılabilir ve herkes güzel çizim yapabilir yeter ki istesin. Bölümde de 1. sınıfın ilk yarıyılında teknik çizim dersi veriliyor.


“Mimarlık deyince çoğu kişi çizim yeteneğini sorgular. Bence çizim yeteneği kazanılabilir ve herkes güzel çizim yapabilir yeter ki istesin.”


            Uykusuz kaldığınız zamanlar, anlamadığınız ödevler, mukavva artıklarıyla dolu masalar, ve birçok şey mimarlık bölümüyle hayatınıza girecek. İlk senenizde biraz zorluk çekebilirsiniz çünkü alışık olmadığınız bir eğitim sizi bekliyor.
            Eğitimden ve konumdan bahsettik peki biz buraya gelirsek başka neler yapabiliriz diyorsanız yoğunluktan dolayı çok fazla vakit bulamayacağınızı da belirterek topluluklara katılabilirsiniz. Okulda aktif olan birçok topluluk var. Örneğin, İyte Yapı Topluluğu 🙂
            Umarım keyifli bir yazı olmuştur. Mimarlık bölümünde görüşmek üzere…