İYTE YAPI TOPLULUĞU

İYAP BLOG

Nedir bu İYAP Blog?


            İYAP Blog, İYTE Yapı Topluluğu olarak bu sene kurduğumuz sitemizin çeşitli içerikleriyle sürekli canlı kalacak bir blog sayfasıdır. Bu blog sayfasına içerik üretirken hedeflediğimiz ilk şey tabii ki siz değerli ziyaretçiler ile sohbet ederken sahip olduğunuz bilgileri zenginleştirmek. Umarız İYAP Blog, herkes için faydalı olur. Keyifli okumalar! 

06/12/2021-arda kaan civelek

İYTE' Çevre Mühendisliği ve Mühendisliklerle İlgili Çalışmaları

"Eğitmenlerimizin ve İYTE'nin durumunu göz önünde bulundurduğumuzda, kolaylıkla bolca araştırma yapabilmek ve de yeni başarılara birlikte imza atmak için #benceiyteyegelmelisin."

            Yapı Topluluğumuza bu sene üye olan Çevre Mühendisliği 1. sınıf öğrencisi Arda Kaan Civelek’in hazırladığı çevre mühendisliği ve yapıyla ilgili olan yazımız sizlerle. Alışılmıştan farklı ve bilgi verici yazımız sizlerle. Keyifli okumalar.

10/10/2021- kardelen ataş

İnşaat Mühendisliği ve İYTE

"Bölümle ilgili en sevdiğim kısım İnşaat Mühendisliği bölüm binası. İlk gittiğimde kaybolduğum bu binada yapı mekaniği laboratuvarı, zemin mekaniği laboratuvarı, yapı malzemesi laboratuvarı ve hidrolik laboratuvarı olmak üzere 4 tane laboratuvarımız var. "

      Ben İYTE 2. Sınıf inşaat mühendisliği öğrencisi Kardelen. İnşaat mühendisliği hayalim olan bölümdü. Araştırmalarım sonucu bu bölüm için bana en uygun yer olarak İYTE’yi hedefledim, tercih ettim ve yerleştim.
      Öncelikle öğretim dili İngilizce olan İYTE İnşaat Mühendisliğinde bölümün tüm öğretim üyelerinin yurtdışı tecrübesi var. Bence bu aldığımız eğitimin kalitesini çok etkiliyor.

10/10/2021-ABİDENUR ÇALIK & ZEYNEP DEMİRCAN

Mimarlık Gibi Bir Şey Değil, Şehir ve Bölge Planlama!

"İyi akademisyenlerin olduğu yerde boş durmak asla kabul edilemez. Bu yüzden şehir ve bölge planlama bölümü oldukça yoğun tempoda çalışmanızı gerektiriyor. Uykusuz geçen günler ve bol bol sabahlamalı bir tempo…"

      Selam, biz şehir ve bölge planlama 2.sınıf öğrencileri ve tüm sene boyunca iki kader ortağı Zeynep ve Abide. Bu yazıda mimarlık gibi bir şey sanırım denilen bölümümüz ve okulumuz hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.
      İYTE Mimarlık Fakültesi, kampüsün en uzak noktasında yer alıyor ama sahip olduğu manzara ile bu olumsuzluğu bizlere unutturuyor. Mimarlık Fakültesinde bulanan Şehir ve Bölge Planlama bölümü İYTE’de açılan ilk bölümlerden birisi ve devlet üniversitelerindeki şehir ve bölge planlama bölümleri arasında ilk 10 da yer alıyor.

10/10/2021- neslihan yakar

İYTE Mimarlık Bölümüne Genel Bir Bakış

"Eğitimden ve konumdan bahsettik peki biz buraya gelirsek başka neler yapabiliriz diyorsanız yoğunluktan dolayı çok fazla vakit bulamayacağınızı da belirterek topluluklara katılabilirsiniz. Okulda aktif olan birçok topluluk var. Örneğin, İyte Yapı Topluluğu :)"

      Merhaba ben Neslihan, 2. sınıf mimarlık öğrencisiyim. Bu yazıda İyte mimarlık bölümü hakkında sizleri bilgilendirmek istiyorum.
      İyte Mimarlık Bölümü, 2021 yılı verilerine göre devlet üniversitelerindeki mimarlık bölümleri arasında en iyi ilk 10’da yer alıyor. 110 kişilik kontenjanıyla da kampüsteki en kalabalık bölüm diyebilirim.

29/9/2021-buket hazal yılmaz

Neden İYAP Ailesine Katılmalısınız?

"Bir topluluğa üye olmak önemli bir adım ama asıl faydasını göreceğiniz şey görev almak olacaktır."

            Heyecanla beklediğimiz 2021-2022 eğitim yılı başlamak üzere. Bu yazımızda sizlere okulumuzun yapı topluluğundan bahsettik. İYAP ailesi olarak neler yaptığımızdan, yaparken neler öğrenip kazandığımızdan ve neden İYAP ailesine katılmanızı önerdiğinizden konuştuk. Keyifli okumalar! Yeni dönemde görüşmek üzere.

"Bir grup gönüllü oturup araştırarak, öğrenerek web site tasarımı öğrenebiliyor ve uygulamaya geçebiliyor. Kalabalık bir grup “Haydi dergi çıkartalım!”, diyebiliyor ve oturup bunun için çalışabiliyor."

11/8/2021-hale begüm demiral

Neden #iyteyegelmelisin?

"...toplamda 984 öğrenci arkadaşımız Erasmus Programı ile yurtdışında eğitim görmüş ve tahminimce ufku açılmıştır."

            Bildiğiniz gibi tercih dönemi geldi çattı. Biz de herkes tercih listesine yazacağı okulları araştıracağını bildiğimizden size; okulumuzu, kampüs hayatını, barınma ve ulaşım olanaklarını ve daha fazlasını öğrencinin gözünden anlatan bir yazı hazırladık. Umarız ki bu yazı size yardımcı olur ve okurken sıkılmazsınız. Keyifli okumalar!

"Burada gerçekleri konuşuyoruz... Okulumuzun eğitimi iyi olduğu kadar zor da benden söylemesi."

"İYTE; öğrenci ve personellerin sosyal hayatlarına, ilgi alanlarına, yeteneklerini geliştirmeye oldukça önem vermektedir ve bunlara yönelik çeşitli etkinlikler düzenlemektedir."