10/10/2021-kardelen ataş

İnşaat Mühendisliği
ve İYTE


           Ben İYTE 2. Sınıf İnşaat Mühendisliği öğrencisi Kardelen. İnşaat mühendisliği hayalim olan bölümdü. Araştırmalarım sonucu bu bölüm için bana en uygun yer olarak İYTE’yi hedefledim, tercih ettim ve yerleştim. Peki bu hayalimi gerçekleştirmek için neden İYTE’yi seçtim?
           Öncelikle öğretim dili İngilizce olan İYTE İnşaat Mühendisliğinde bölümde tüm öğretim üyelerinin yurtdışı tecrübesi var. Bence bu aldığımız eğitimin kalitesini çok etkiliyor. İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşan hocalarımız sayesinde hem dersleri net bir şekilde anlıyoruz hem de bizim İngilizcemiz gelişiyor. Hocaların derste yurtdışı tecrübelerinden bahsetmesi de çok motive edici. İnşaat Mühendisliği lisans öğrencilerinin sayısının az olmasının da etkisiyle hocalarla çok rahat iletişim kurulabiliyor. İki senede tanıştığım tüm hocalara kolay bir şekilde ulaştım. Hepsi çok anlayışlı, güler yüzlü ve ilgili. Herhangi bir sorunum veya kafama takılan bir şey olduğunda hiç çekinmeden hocalarla konuşabiliyorum ve bence bu bir öğrenci için çok önemli bir avantaj.

https://civil.iyte.edu.tr/etkinlik/kagit-kopru-yariismasi/


“Hocaların derste yurtdışı tecrübelerinden bahsetmesi de çok motive edici. İnşaat Mühendisliği lisans öğrencilerinin sayısının az olmasının da etkisiyle hocalarla çok rahat iletişim kurulabiliyor.”

https://civil.iyte.edu.tr/lisans/teknik-geziler/


           Bölümle ilgili en sevdiğim kısım inşaat mühendisliği bölüm binası. İlk gittiğimde kaybolduğum bu binada; yapı mekaniği laboratuvarı, zemin mekaniği laboratuvarı, yapı malzemesi laboratuvarı ve hidrolik laboratuvarı olmak üzere 4 tane laboratuvarımız var. Burada deneylerle uygulamalı çalışmalar yapıyoruz. Ayrıca bölümün ayrı bir müzesi var. Müzede de çok ilginç şeylerle karşılaşacaksınız. Binanın kütüphaneye yakın olması da çok büyük avantaj. Dersten sonra direkt kütüphaneye geçebiliyoruz. Öğrenci işlerine uğramanız gerekiyorsa da hızlı bir şekilde halledebilirsiniz çünkü Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı da çok yakınımızda.
            İYTE İnşaat Mühendisliğine yeni başladıysanız ya da gelmeyi düşünüyorsanız yoğun bir tempoya da hazır olmalısınız. Bağlı derslerin sayısının fazla olması sebebiyle dönem uzatma riski çok fazla. Erasmus istiyorsanız eğer orda da en az bir döneminizi gözden çıkartmalısınız çünkü çoğu dersin denkliği sağlanamıyor.


“Bölümle ilgili en sevdiğim kısım inşaat mühendisliği bölüm binası. İlk gittiğimde kaybolduğum bu binada; yapı mekaniği laboratuvarı, zemin mekaniği laboratuvarı, yapı malzemesi laboratuvarı ve hidrolik laboratuvarı olmak üzere 4 tane laboratuvarımız var.”



            Belirttiğim gibi, eğer yeni bir İYTE öğrencisiyseniz ya da gelmeyi düşünüyorsanız çok yoğun olacaksınız. Sosyal hayatınız kütüphaneden ibaret olmasını istemiyorsanız ve alanınızla ilgili çalışmalar yapmak istiyorsanız İYAP’a bekleriz. Burada bir sürü arkadaşım oldu, keyifli etkinlikler yaptık ve çok güzel deneyimler kazandım.


“Sosyal hayatınız kütüphaneden ibaret olmasını istemiyorsanız ve alanınızla ilgili çalışmalar yapmak istiyorsanız İYAP’a bekleriz.”


           Her ne kadar yoğun ve yorucu bir dönem geçiriyor olsam da arkadaşlarım, hocalarım ve derslerin ilgi çekici olması sayesinde bu süreç çok eğlenceli geçiyor. Eğer ekip halinde çalışmaya eğilimliyseniz, liderlik özelliğiniz varsa, sayısal dersleri seviyorsanız İYTE İnşaat Mühendisliği tam size göre, hoş geldiniz. Şimdiden herkese kolay gelsin 🙂